Bankers Box Storage Box Grey Standard (Pack of 10) 00810-FF
This Bankers Box standard storage box features time saving Fastfold assembly and and oversized lid, which can accommodate A4 and foolscap suspension files, ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files. This pack contains 10 grey sto
Sign in to view price and place order
- Colour: Grey/White
- Dimensions (internal): W333 x D380 x H285mm
- Great for storing ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files
- Oversized lid will accommodate A4 and foolscap suspension files
- Pack of 10
- Stackable up to 4 high
- Standard storage box
- Time saving Fastfold assembly
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 305 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 780 |
| Fastfold: | Yes |
| Filing Capacity (mm): | 330 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 780 |
| OEM: | 00810-FF |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 450 |
| Type: | Storage Boxes |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Bankers Box |
| Colour: | Grey |
| Material: | Recycled Board |
| Form: | Storage Box |
| Stackable: | Stacks 4 High |
| Storage For: | 4x System 80mm transfer files |
| Internal Dimensions: | 333x380x285mm |
| Lid Type: | Detachable Lid |
| Dimensions (WxDxH): | 335x404x292mm |
| Weight: | 590g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |









