Fellowes Bankers Box System Storage Box W370xD255xH440mm (Pack of 10) 00791-FFLP
This Bankers Box storage box features time saving Fastfold assembly, with a double layer of board on the end panels and base for additional strength. The box can hold 3 x Bankers Box 120mm foolscap transfer files and is ideal for long term and archive sto
Sign in to view price and place order
- Accommodates 3 x Bankers box 120mm transfer files
- Extra strength - double wall construction to end panels and base
- Fastfold automatic assembly
- Internal dimensions: W370 x D255 X H440mm
- Made from 100% recycled board
- Pack of 10 boxes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 304 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Colour: | Green/White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 206 |
| Fastfold: | Yes |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 206 |
| Material: | Board |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 00791-FFLP |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 492 |
| Type: | Storage Boxes |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Bankers Box |
| Colour: | Green |
| Material: | Recycled Board |
| Form: | Storage Box |
| Stackable: | Stacks 4 High |
| Storage For: | 3x System 120mm transfer files |
| Internal Dimensions: | 370x255x440mm |
| Lid Type: | Detachable Lid |
| Dimensions (WxDxH): | 388x476x262mm |
| Weight: | 570g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |







