Bankers Box System Stax File Store (Pack of 5) 01850
This heavy duty Bankers Box Stax file store features a steel reinforced frame, which interlocks vertically or horizontally and is stackable up to 7 units high. Designed for long term storage, the file store is compatible with ring binders, magazine files
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W540 x D400 x H390mm (external)
- For ring binders, magazine files and A4/foolscap Bankers Box transfer files
- Heavy duty file storage solution
- Pack of 5
- Stackable up to 7 high
- Steel reinforced frame interlocks vertically or horizontally
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 306 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Colour: | Multi |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 95 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 95 |
| OEM: | 1850 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 1000 |
| Type: | Storage Boxes |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Bankers Box |
| Colour: | Grey/White |
| Material: | Recycled Board |
| Form: | Storage Drawers |
| Stackable: | Stacks 7 High |
| Storage For: | 80mm transfer files lever arch and ring binders |
| Internal Dimensions: | 540x390x297mm |
| Dimensions: | 565x414x405mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |






