Bankers Box Storage Box Large Grey (Pack of 10) 01810-FFLP
This Bankers Box large storage box features time saving Fastfold automatic assembly and is stackable up to 4 high. The box also features double layered board on the handle panels and base for extra strength. Compatible with Bankers Box 120mm transfer file
Sign in to view price and place order
- 2 layers of board on handle panels and base for strength
- Colour: Grey/White
- Compatible with Bankers Box 120mm transfer files
- External dimensions: W445 x D387 x H294mm
- Internal dimensions: W430 x D380 x H287mm
- Large storage box with lid and side labels
- Pack of 10
- Stackable up to 4 high
- Time saving Fastfold automatic assembly
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 305 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 208 |
| Fastfold: | Yes |
| Filing Capacity (mm): | 380 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 208 |
| OEM: | 01810-FFLP |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 506 |
| Type: | Storage Boxes |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Bankers Box |
| Colour: | Grey |
| Material: | Recycled Board |
| Form: | Storage Box |
| Stackable: | Stacks 4 High |
| Storage For: | A4/Foolscap Files |
| Internal Dimensions: | 380x430x287mm |
| Lid Type: | Detachable Lid |
| Dimensions (WxDxH): | 387x445x294mm |
| Weight: | 660g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |













