Contour Ergonomics Anti-Fatigue Floor Mat 920x620x20mm Black
An ideal way to help support a more active working style, and a perfect complement for the Contour Ergonomics Sit Stand Workstation, this anti-fatigue floor mat is designed to reduce pressure and strain on the spine and the back muscles from periods of pr
Sign in to view price and place order
- Advanced bevelled edge to help prevent tripping
- Colour: Black
- Complements the Contour Ergonomics sit-stand workstation
- Dimensions: W920xD620xH20mm
- Effectively reduces pain and discomfort from prolonged standing
- Ergonomic design reduces pressure and strain on spine and back muscles
- Made from polyurethane
- Non-slip base
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 531 |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth: | 620mm |
| Depth (mm): | 910 |
| Height (mm): | 910 |
| OEM: | CE77694 |
| Shape: | Rectangle |
| Width (mm): | 610 |
| Type: | Floor Mats |
| Manufacturer: | Contour Ergonomics |
| Brand: | Contour |
| Colour: | Black |
| Material: | Polyurethane |
| Mat Type: | Anti-fatigue |
| Use: | Indoor |
| Width: | 920mm |
| Dimensions: | 920x620x20mm |




