Fellowes Star A4 Manual Comb Binding Machine 5627501
Working with ease to securely fasten your documents, the Fellowes Star Manual Comb Binder is perfect for giving your documents a professional edge. Binding your loose sheets together with a plastic comb, you can create high quality reports, projects and a
Sign in to view price and place order
- 10 sheet punch capacity, 150 sheet binding capacity
- 15 GBP / 15 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Angled comb rake for loading punched sheets
- Ergonomic design is easy to use and trouble free
- Ideal for reports, projects, manuals and all other business documents
- Manual comb binder with 21 punch slot holes
- Patented Fellowes size guide for perfect binding
- Provides you with high quality, professionally finished, documents
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 561 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Auto Centering: | Yes |
| Binding Capacity: | 150 |
| Binding Capacity (sheets): | 150 |
| Chip Tray: | Single Side |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 505 |
| Height (mm): | 505 |
| Ideal For: | Home Office |
| Model: | Star |
| OEM: | 5327501 |
| Punch Capacity (sheets): | 10 |
| Width (mm): | 345 |
| Type: | Document Binding Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | White/Grey |
| Binder Type: | Comb Binding |
| Binding Capacity: | Up To 150 Sheets |
| Electric Or Manual: | Manual |
| Punch Capacity: | 15 Sheets |
| Duty Cycle: | Low Volume Use |
| Max. Comb Diameter: | 18mm Combs |
| Dimensions (WxDxH): | 450x280x80mm |
| Weight: | 4.3kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |







