Avery A3 Precision Trimmer (460mm Cutting Length, 30 Sheet Capacity) P460
This Avery Precision Trimmer features a 65mm self-sharpening blade and a lockable, adjustable magnetic backstop for accuracy. A unique window in the cutter head also provides improved visibility when cutting. The trimmer also features printed paper and ph
Sign in to view price and place order
- 65mm self-sharpening blade is fully enclosed in ergonomic cutter head
- Capacity: up to 30 sheets (80gsm)
- Cutting length: 460mm
- Dimensions: W420 x L655 x H110mm
- Lockable, adjustable magnetic backstop
- Printed guides for accuracy
- Size: A3
- Unique window in cutter head for improved visibility
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 36 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 420 |
| Depth (mm): | 750 |
| Height (mm): | 750 |
| OEM: | P460 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 30 |
| Width (mm): | 480 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A3 |
| Base Dimensions: | 613x371mm |
| Cut Capacity: | 30 Sheets |
| Cut Length: | 460mm |
| Dimensions: | 460x140x740mm |
| Weight: | 4.75kg |
| Warranty: | 7 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |







