Avery A3 Compact Trimmer (425mm Cutting Length 12 Sheet Capacity) A3CT
This Avery Compact Trimmer features a clever folding design for easy portability and space saving storage. The self-sharpening blade is fully enclosed in the the ergonomic cutter head for safety. The trimmer also features printed paper and photo Size guid
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 12 sheets (80gsm)
- Clever folding design
- Cutting length: 425mm
- Dimensions: W210 x D590 x H90mm
- Printed guides for accuracy
- Self-sharpening blade is fully enclosed in ergonomic cutter head
- Size: A3
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 36 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 425 |
| Depth (mm): | 623 |
| Height (mm): | 623 |
| OEM: | A3CT |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 12 |
| Width (mm): | 94 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A3 |
| Base Dimensions: | 570x75mm |
| Cut Capacity: | 12 Sheets |
| Cut Length: | 425mm |
| Dimensions: | 80x90x615mm |
| Weight: | 1.59kg |
| Warranty: | 3 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |











