Fellowes Powershred LX85 Cross-Cut Shredder Black 4400901
This stylish cross-cut Shredder is ideal for regular use in home and small office environments. It can shred 12 sheets at a time into 4x40mm cross-cut particles. For safety, the SafeSense Technology stops the machine when hands touch the paper entry. The
Sign in to view price and place order
- 15 GBP / 20 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- 19L pull-out waste bin
- Colour: Black
- Extended 20-minute run time
- SafeSense Technology keeps hands safe
- Shreds paper into 4x40mm cross-cut particles (DIN Level P-4)
- Shreds up to 12 sheets of paper in one pass
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 541 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x40 |
| Depth (mm): | 440 |
| Height (mm): | 440 |
| OEM: | 4400901 |
| Sheet Capacity: | 12 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 19 |
| Shredders - Run Time (mins): | 20 |
| Width (mm): | 384 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 20 Minutes |
| Throat Capacity: | 12 Sheets |
| Particle Size: | 4x40mm |
| Bin Capacity: | 19 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 341.3x246.1x469.9mm |
| Weight: | 6.62kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |




