Fellowes Powershred LX201 Micro-Cut Shredder White 5160101
The Fellowes LX201 is an innovative and efficient shredder, designed for individual use. With the capability to shred 12 A4 sheets into 2 x 12mm micro-cut particles for a high security level of P-5; the LX201 has a host of intelligent features to maximise
Sign in to view price and place order
- Bin capacity: 22 litres
- Colour: White
- Designed for individual use
- IntelliBar provides in-use feedback and statistics
- Safesense technology and Sleep Mode for energy efficiency
- Security Level: P-5
- Shreds nonstop for up to 10 minutes
- Shreds up to 15 sheets of paper into 2 x 12mm micro-cut particles
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 541 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2x12 |
| Depth (mm): | 623 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 623 |
| Model: | Fellowes LX201 |
| OEM: | 5160101 |
| Sheet Capacity: | 15 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 22 |
| Shredders - Run Time (mins): | 10 |
| Width (mm): | 436 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | White |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | 10 Minutes |
| Throat Capacity: | 12 Sheets |
| Particle Size: | 2x12mm |
| Bin Capacity: | 22 Litres |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions: | 254x355.6x527.1mm |
| Weight: | 8.98kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |




