Fellowes Powershred LX211 Micro-Cut Shredder White 5050301
Perfect for use in the home or in smaller offices, the Fellowes LX211 is an innovative and efficient shredder. With the capability to shred 15 A4 sheets into 2 x 12mm micro-cut particles for a high security level of P-5; the LX211 has a host of intelligen
Sign in to view price and place order
- 15 sheet shredding capacity and 23 litre pull-out bin
- Colour: White
- Designed for use in the home or small offices
- IntelliBar provides in-use feedback and statistics
- Safesense technology and Sleep Mode for energy efficiency
- Security Level: P-5
- Shreds nonstop for up to 10 minutes
- Shreds up to 15 sheets of paper into 2 x 12mm micro-cut particles
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 540 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2x12 |
| Depth (mm): | 624 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 624 |
| Model: | Fellowes LX211 |
| OEM: | 5050301 |
| Sheet Capacity: | 15 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 23 |
| Shredders - Run Time (mins): | 10 |
| Width (mm): | 425 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | White |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | 10 Minutes |
| Throat Capacity: | 15 Sheets |
| Particle Size: | 2x12mm |
| Bin Capacity: | 23 Litres |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions: | 297x358x535mm |
| Weight: | 13.84kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |




