Fellowes Powershred LX65 Cross-Cut Shredder Black 4400601
This stylish cross-cut Shredder is ideal for regular use in home and small office environments. It can shred 10 sheets at a time into 4x40mm cross-cut particles. For safety, the SafeSense Technology stops the machine when hands touch the paper entry. The
Sign in to view price and place order
- 22L waste bin
- 6-minute run time followed by 20-minute cool-down
- Colour: Black
- Lift-off lid for easy bin removal
- SafeSense Technology keeps hands safe
- Shreds paper into 4x40mm cross-cut particles (DIN Level P-4)
- Shreds up to 10 sheets of paper in one pass
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 541 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x40 |
| Depth (mm): | 390 |
| Height (mm): | 421 |
| OEM: | 4400601 |
| Sheet Capacity: | 10 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 22 |
| Shredders - Run Time (mins): | 6 |
| Width (mm): | 253 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 6 Minutes |
| Throat Capacity: | 10 Sheets |
| Particle Size: | 4x40mm |
| Bin Capacity: | 22 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 233.4x371.5x408mm |
| Weight: | 5.31kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |




