Fellowes Powershred LX210 Mini-Cut Shredder Black 5502501
This next generation shredder offers unmatched productivity and a 100% jam proof performance. The Intellibar responsive technology provides in-use feedback that maximises the shredder's performance. It prevents interruptions by indicating when the bin and
Sign in to view price and place order
- 100% jam proof performance
- 23L pull-out waste bin
- Colour: Black
- Indicates when bin and sheet capacity is near limit and when run time limit is close
- SafeSense Technology keeps hands safe
- Shreds paper into over 1,000 4x12mm mini-cut particles (DIN Level P-4)
- Shreds up to 16 sheets of paper in one pass
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 540 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Average Shred Speed/mpm: | 2 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 612 |
| Height (mm): | 612 |
| OEM: | 5502501 |
| Sheet Capacity: | 16 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 23 |
| Width (mm): | 425 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 20 Minutes |
| Throat Capacity: | 16 Sheets |
| Particle Size: | 4x12mm |
| Bin Capacity: | 23 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 358x297x535mm |
| Weight: | 12.64kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |




