Rexel Momentum X308 Cross-Cut P-3 Shredder Black 2104570
Rexel Momentum X308 Paper Shredder shreds up to 8 sheets in one go, with a 3 minute continuous run time, making it ideal for home use. Featuring P-3 security which cross-cuts paper into 5 x 42 mm pieces, the shredder has a bin capacity of 15 Litres, holdi
Sign in to view price and place order
- 15 Litre bin capacity with lift off lid for easy disposal
- 3 minute continuous run time followed by 60 minute cool-down time
- Dimensions: W325 x D229 x H343mm
- Handles paper, staples and paper clips
- Manual reverse/forward feature
- Security level P-3: suitable for everyday sensitive information
- Shreds up to 8 sheets of A4 (80gsm) paper into 5 x 42mm cross-cut pieces
- Two year warranty with two year cutter warranty
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 543 |
| Accepts: | Paper/Paperclips/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Bag/Bagless: | Bagless |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 5x42 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 390 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 390 |
| Model: | Momentum X308 |
| OEM: | 2104570 |
| Power Source: | Mains |
| Sheet Capacity: | 8 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-3 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 15 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 220 |
| Shredders - Run Time (mins): | 3 |
| Width (mm): | 372 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-3 |
| Run Time: | 3 Minutes |
| Throat Capacity: | 8 Sheets |
| Particle Size: | 5x42mm |
| Bin Capacity: | 15 Litres |
| CD Shredding: | No |
| Also Shreds: | Staples/Paperclips |
| Dimensions: | 325x229x343mm |
| Weight: | 3.5kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |








