Rexel Momentum S206 Strip-Cut P-2 Shredder 2104568
Rexel Momentum S206 paper shredder shreds up to 6 sheets (80 gsm) into P-2 6mm strip-cut pieces, with a 9L bin which holds 75 A4 sheets. With a continuous run time of two minutes, this shredder is ideal for home use.
Sign in to view price and place order
- 2 minute continuous run time followed by 60 minute cool-down time
- 9 Litre bin capacity with lift off lid for easy disposal
- Dimensions: W319 x 156 x H288mm
- Handles paper, staples and paper clips
- Manual reverse/forward feature
- Security level P-2: Suitable for disposal of non-sensitive information
- Shreds up to 6 sheets of A4 (80gsm) paper into 6mm strip-cut pieces
- Two year warranty with two year cutter warranty
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 543 |
| Accepts: | Paper/Paperclips/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Bag/Bagless: | Bagless |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 6 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 365 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 365 |
| Model: | Momentum S206 |
| OEM: | 2104568 |
| Power Source: | Mains |
| Sheet Capacity: | 6 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-2 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 9 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 220 |
| Shredders - Run Time (mins): | 2 |
| Width (mm): | 330 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Strip Cut |
| Security Level: | P-2 |
| Run Time: | 2 Minutes |
| Throat Capacity: | 6 Sheets |
| Particle Size: | 6mm |
| Bin Capacity: | 9 Litres |
| CD Shredding: | No |
| Dimensions: | 319x156x288mm |
| Weight: | 2kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |








