Rexel Momentum X410 Cross-Cut P-4 Shredder 2104571
Rexel Momentum X410 Paper Shredder shreds up to 10 sheets in one go, with a 6 minute continuous run time, making it ideal for home use. The X410 comes with anti jam technology to guarantee uninterrupted shredding. With P-4 security which cross-cuts 4 x 28
Sign in to view price and place order
- 23 Litre bin capacity with lift off lid for easy disposal
- 6 minute continuous run time followed by 60 minute cool-down time
- Auto reverse function to prevent paper jams
- Dimensions: W356 x D238 x H423mm
- Handles paper, staples and paper clips
- Security Level P-4: Suitable for personal or proprietary data
- Shreds up to 10 sheets of A4 (80gsm) paper into 4 x 28mm cross-cut pieces
- Two year warranty with two year cutter warranty
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 543 |
| Accepts: | Paper/Paperclips/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Bag/Bagless: | Bagless |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x28 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 405 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 405 |
| Model: | Momentum X410 |
| OEM: | 2104571 |
| Power Source: | Mains |
| Reverse Mechanism: | Yes |
| Sheet Capacity: | 10 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 23 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 220 |
| Shredders - Run Time (mins): | 6 |
| Width (mm): | 365 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 6 Minutes |
| Throat Capacity: | 10 Sheets |
| Particle Size: | 4x30mm |
| Bin Capacity: | 23 Litres |
| CD Shredding: | No |
| Also Shreds: | Staples/Paperclips |
| Dimensions: | 356x238x423mm |
| Weight: | 6.5kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |








