Phoenix Data Protection Insert For FS2250 Series FSDPI08
For use in Phoenix FS2250 series filing cabinets, this data protection insert provides additional fire protection for computer media and back up tapes. The insert provides 90 minutes fire protection and has a water resistant seal to help prevent water dam
Sign in to view price and place order
- 90 minutes fire protection for computer media and back up tapes
- Fits snugly into drawer of FS2250 series
- Insert for Phoenix FS2250 series filing cabinets
- Manual compression lock
- Water resistant seal
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 655 |
| Country of Origin: | South Korea |
| Depth (mm): | 535 |
| Fire Rating - Data: | None |
| Height (mm): | 435 |
| OEM: | FSDPI08 |
| Returns Allowed: | No |
| Waterproof: | Water-resistant |
| Width (mm): | 310 |
| Type: | Data Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | Light Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | Data Protection Insert |
| Internal Dimensions: | 282x402x165mm |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Capacity: | 19 Litres |
| Internal Volume: | 11-20 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 380x500x260mm |
| Weight: | 20kg |
| Warranty: | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |





