Phoenix 2 Drawer 90 Minute Fire Rated Filing Cabinet FS2252K
Designed to protect your A4, A5 and foolscap documents against incredibly high temperatures for up to 90 minutes, these locking vertical filing cabinets are the ideal choice for sensitive and valuable papers. Phoenix fire rated filing cabinets feature a s
Sign in to view price and place order
- 60 minute fire protection for digital media
- 90 minutes fire protection for paper and data (computer tapes)
- Auto locking system in case of emergency
- Colour: White
- Delivery charges may apply
- Drop tested from 9.1 metres
- External dimensions: W525 x D675 x H720mm
- Fire rated 2 drawer filing cabinet for protecting important documents
- Optional data protection insert box that can be fitted in the bottom drawer
- Supplied with 2 keys
| Product Information | Details |
|---|---|
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Waterproof: | Water-resistant |
| Width (mm): | 530 |
| Type: | Document Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | White |
| Material: | Steel |
| Form: | Fire Safe Filing Cabinet |
| Internal Dimensions: | 385x505x255mm |
| Lock Type: | Key Lock |
| Fire Rating - Paper: | 90 Minutes |
| Capacity: | 98 Litres |
| Internal Volume: | 91-100 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 530x675x720mm |
| Weight: | 140kg |
| Warranty: | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
| 2024 UK catalogue page no: | 655 |
| Accreditation: | SMETA |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | South Korea |
| Depth (mm): | 675 |
| Drop Tested: | Yes |
| File Size: | Foolscap/A4 |
| Fire Rating - Data: | 90 Minutes If FSDPI08 is used |
| Fire Rating - Digital Media: | 60 Minutes |
| Fire Resistant (mins): | 90 |
| Height (mm): | 80.5 |
| Number Of Drawers: | 2 Drawer |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | FS2252K |





