Phoenix FS2274K Fire File 4 Drawer Key Lock FS2274K
This Phoenix FS2274K Fire File is a modern vertical 4 drawer filing cabinet with 120 minutes fire protection for paper and data (computer tapes) and 60 minutes fire protection for digital media (USB memory sticks and hard drives). Ultra lightweight insula
Sign in to view price and place order
- 120 minutes fire protection for paper and data (computer tapes)
- 60 minutes fire protection for digital media (USB memory sticks and hard drives)
- Can accommodate foolscap, A4 and A5 files on width adjustable rails
- Colour: White
- Delivery charges may apply
- External dimensions: W570 x D700 x H1448mm
- Key lock with 2 keys supplied
- Ultra lightweight insulation for use on most standard floors without the need for support
- Water resistant seals provide protection against water damage from sprinklers or fire hoses
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 655 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | South Korea |
| Depth (mm): | 775 |
| Drop Tested: | Yes |
| File Size: | Foolscap/A4 |
| Fire Rating - Data: | 120 Minutes If FSDPI08 is used |
| Fire Rating - Digital Media: | 60 Minutes |
| Fire Resistant (mins): | 90 |
| Height (mm): | 1625 |
| Number Of Drawers: | 4 Drawer |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | FS2274K |
| Returns Allowed: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Waterproof: | Water-resistant |
| Width (mm): | 595 |
| Type: | Document Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | White |
| Material: | Steel |
| Form: | Fire Safe Filing Cabinet |
| Internal Dimensions: | 385x505x265mm |
| Lock Type: | Key Lock |
| Fire Rating - Paper: | 120 Minutes |
| Capacity: | 204 Litres |
| Internal Volume: | 201-300 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 570x700x1450mm |
| Weight: | 330kg |
| Warranty: | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |






