Phoenix Cygnus Key Deposit Safe Electronic Lock 700 Hook KS0036E
This Phoenix Cygnus key safe is a key deposit safe, ideal for homes, offices, schools, garages and office blocks, features a deposit slot, allowing keys to be stored securely without having to open the safe (W35 x D15 x H55mm). The safe also features a se
Sign in to view price and place order
- 700 hooks
- Colour: White
- Concealed hinges and twin live locking bolts
- Delivery charges may apply
- External dimensions: W580 x D330 x H760mm
- Heavy duty steel constructed with scratch resistant painted finish
- Internal dimensions: W570 x D180 x H750mm
- Key deposit slot allows keys to be deposited without opening the safe
- Secure electronic lock
- Supplied with wall fixing bolts
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 659 |
| Batteries Supplied: | No - 4x AA Required |
| Capacity: | 132 Litres |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 420 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 660 |
| Internal Dimensions: | 570x310x750mm |
| OEM: | KS0036E |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 850 |
| Type: | Key Cabinets |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | White |
| Material: | Steel |
| Form: | High Security Key Cabinet |
| Lock Type: | Electronic Lock 3-8 Digits |
| Capacity: | 700 Key |
| Wall Mount: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 580x330x760mm |
| Weight: | 49kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |







