Phoenix Electronic Key Deposit Safe 144 Keys KS0033E
This heavy duty, high security key safe can hold up to 144 keys and comes with a user friendly electronic lock, which can be programmed with a user own code. Ideal for retail, office and home use, the key safe can be bolted to the wall with the fixings su
Sign in to view price and place order
- Can be bolted to the wall with included fixings
- Capacity: 144 keys
- Dimensions: W430 x D130 x H660mm
- Heavy duty, high security key safe
- High quality, scratch resistant white paint finish
- Programmable electronic lock with key override (2 keys supplied)
- Weight: 20kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 659 |
| Accreditation: | SMETA |
| Batteries Supplied: | No - 4x AA Required |
| Capacity: | 30 Litres |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 730 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 730 |
| Internal Dimensions: | 425x110x655mm |
| Key Capacity: | 144 |
| Lock Type: | Fitted Electronic Lock |
| Material: | Metal |
| OEM: | KS0033E |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 500 |
| Type: | Key Cabinets |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | White |
| Material: | Steel |
| Form: | High Security Key Cabinet |
| Lock Type: | Electronic Lock 3-8 Digits |
| Capacity: | 144 Key |
| Wall Mount: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 430x130x660mm |
| Weight: | 20kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |










