Phoenix Electronic Key Deposit Safe 48 Keys KS0032E
This heavy duty, high security key safe can hold up to 48 keys and comes with a user friendly electronic lock, which can be programmed with a user own code. Ideal for retail, office and home use, the key safe can be bolted to the wall with the fixings sup
Sign in to view price and place order
- Can be bolted to the wall with included fixings
- Capacity: 48 keys
- Dimensions: W300 x D100 x H360mm
- Heavy duty, high security key safe
- High quality, scratch resistant white paint finish
- Programmable electronic lock with key override (2 keys supplied)
- Weight: 7.5kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 659 |
| Accreditation: | SMETA |
| Batteries Supplied: | No - 4x AA Required |
| Capacity: | 7.5 Litres |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 427 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 427 |
| Internal Dimensions: | 275x80x350mm |
| Key Capacity: | 48 |
| Lock Type: | Fitted Electronic Lock |
| Material: | Metal |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | KS0032E |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 370 |
| Type: | Key Cabinets |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | White |
| Material: | Steel |
| Form: | High Security Key Cabinet |
| Lock Type: | Electronic Lock 3-8 Digits |
| Capacity: | 48 Key |
| Wall Mount: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 300x100x360mm |
| Weight: | 7.5kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |







