Jemini Jack 2 Executive Swivel Chair with Fixed Arms 620x600x1020-1135mm Polyurethane Black
Perfect for use in professional environments, the Jemini Jack 2 is an executive swivel chair with fixed arms. It has a nylon base with twin wheel hooded casters and a lock tilt mechanism which is lockable in the upright position.
Sign in to view price and place order
- Adjustable seat height: 425-540mm
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back dimensions: W480xH620mm
- Colour: Black
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Leather look polyurethane design
- Lock tilt mechanism is lockable in the upright position
- Recommended usage time: 8 hours
- Seat dimensions: W480xD490mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 915 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 630 |
| Back Width: | 500mm |
| Back Width (mm): | 500 |
| Chair Mechanism: | Lock Tilt |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 320 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 610 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Lock Tilt Motion: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 555 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 440 |
| OEM: | CH1765 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 480 |
| Seat Width: | 500 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 660 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | PU |
| Style: | Executive Chairs |
| Seat Height: | 440-555mm |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Back/Seat Action: | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height: | 630mm |
| Standards: | BS:1335:PART 2 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 620x600x1020-1135mm |
| Weight: | 11kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |




