Jemini Low Back Operator Mesh Back Chair 600x600x940-1030mm Black
Perfect for use in home offices, this low back operator chair has a breathable mesh back with adjustable arms for comfort. It has a padded foam seat with a textured covering and a chrome base for style and stability.
Sign in to view price and place order
- Adjustable seat height: 435-530mm
- Back dimensions: W480 x H570mm
- Breathable mesh back
- Chrome base for stability
- Colour: Black
- Height adjustable arms
- Recommended usage time: 8 hours
- Seat dimensions: W500 x D480mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 911 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 580 |
| Back Width: | 460mm |
| Back Width (mm): | 460 |
| Chair Mechanism: | Lock Tilt |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 225 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Chrome |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 600 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Lock Tilt Motion: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 545 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 445 |
| OEM: | CH1743BK |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 490 |
| Seat Width: | 490 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 620 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | Mesh/Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 445-545mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height: | 580mm |
| Standards: | BS:1335:PART 2 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 600x600x940-1030mm |
| Weight: | 10.8kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |



