Arista Tekna High Back Executive Chair 670x630x945-1065mm Mesh Back Black
Ideal as an everyday task chair for the whole office, the Arista Tekna offers a comfortable and professional executive design. It has a high mesh back which is both breathable and comfortable with adjustable lumbar support. It has adjustable arms with sof
Sign in to view price and place order
- Adjustable seat height: 430-550mm
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back dimensions: W450 x H660mm
- Breathable mesh back
- High back with adjustable lumbar support
- Integrated sliding seat mechanism
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Recommended usage time: 8 hours
- Seat dimensions: W480 x D470mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 909 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Back Height (mm): | 540 |
| Back Width: | 450mm |
| Back Width (mm): | 450 |
| Chair Mechanism: | Synchro 1 |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 700 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 660 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 550 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 430 |
| OEM: | CH0781BK |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 470 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 480 |
| Self Assembly: | Yes |
| Synchro: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Black |
| Material: | Mesh/Fabric |
| Style: | Executive Chairs |
| Seat Height: | 440-560mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Synchro Mechanism |
| Back Height: | 665mm |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 680x680x950-1070mm |
| Weight: | 12kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Italy |



