Durable Security Pass Holder 54x85mm Clear (Pack of 10) 891819
Durable Security Pass Holder for holding a single card measuring 54x85mm. Suitable for either portrait or landscape formats, the card holder is made from high quality polystyrol and can be used with a combination of chains, reels and lanyards. Designed to
Sign in to view price and place order
- Can be combined with DURABLE badge accessories
- Can be used in portrait and landscape
- Colour: Clear
- Easy card insertion and removal
- Holds 1 card 54x85mm
- Made of polystyrol
- Pack of 10
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
- Secures cards without damaging magnetic strip
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 85 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 95 |
| Height (mm): | 96 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 891819 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 82 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 65x95x80mm |
| Weight: | 84.4g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |




