Durable Security Pass Holder with Badge Reel 54x85mm Clear (Pack of 10) 801119
The Durable Security Pass Holder with Badge Reel is the simple and easy solution to keeping your ID badge safe and close to hand. Ideal for storing and presenting ID passes, swipe cards and magnetic cards. The holder has a 800mm retractable cord and a met
Sign in to view price and place order
- 800mm retractable cord and a metal clip on the reverse
- Badge reel securely closes the badge to keep the insert protected and secure
- Colour: Transparent
- Holder can be used in either portrait or landscape format
- Holds 1 single card
- Ideal for storing and presenting ID passes, swipe cards and magnetic cards
- Pack of 10
- Reel reach: 800mm
- Security pass holder with badge reel is the simple solution to keeping your ID badge safe and close to hand
- The badge is made from rigid PVC so that it is built to last
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Badge Reel |
| Badge Size: | 54x85mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 90 |
| Height (mm): | 107 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 801119 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 94 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 90x90x105mm |
| Weight: | 200g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |


