Cherry KC 1000 Corded Keyboard Pale Grey JK-0800GB-0
This CHERRY KC 1000 Wired Keyboard features a modern, flat design with whisper quiet, wear resistant keys. The wired design has a 1.8m long cable and USB connection for standard PCs. This pale grey keyboard measures W458 x D170 x H20mm.
Sign in to view price and place order
- 1.8m cable
- Colour: Pale Grey
- Dimensions: W458 x D170 x H20mm
- Modern, flat design with whisper quiet, wear resistant keys
- Wired
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 438 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Cable Length: | 1.8m |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 205 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 483 |
| Mac or PC Compatible: | PC |
| OEM: | JK-0800GB-0 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 206 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Keyboards |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Grey |
| Form: | PC Keyboard |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Layout (Country or Language): | UK English |
| Number of Keys: | 105+4 |
| Dimensions: | 458x170x20mm |
| Weight: | 530g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certification |
| Warranty: | 2 Year Warranty |




