Cherry KC 6000 Slim for Mac Corded keyboard Silver/White JK-1610GB-1
This CHERRY KC 6000 Slim Wired Keyboard features a sturdy, ultra flat design with an integrated metal plate. The wired design has a 1.8m long cable and USB connection for Macs. This keyboard comes in silver with white keys and measures W440 x D130 x H15mm
Sign in to view price and place order
- 1.8m cable
- Colour: Silver
- Compatible with Macs
- Dimensions: W440 x D130 x H15mm
- Sturdy, ultra flat design with integrated metal plate
- Wired
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 439 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Cable Length: | 1.8m |
| Connectivity: | USB |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 170 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 461 |
| Mac or PC Compatible: | Mac |
| OEM: | JK-1610GB-1 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 169 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Keyboards |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | White/Silver |
| Form: | PC Keyboard |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Number of Keys: | 105+6 |
| Dimensions: | 440x130x15mm |
| Weight: | 660g |
| Warranty: | 3 Year Warranty |




