Cherry KC 1000 Corded Keyboard Black JK-0800GB-2
The Cherry KC 1000 Keyboard is a universal wired keyboard with a modern, flat design. It has gentle, quiet and durable wear-resistant keys and is optimised for professional use. It is easy to set up, simply plug it into a USB port on your computer or lapt
Sign in to view price and place order
- 3 blue status LEDs
- 4 hotkeys (calculator, email, browser, sleep mode)
- Colour: Black
- Flat, wired keyboard with cursor and number pad
- Plug and play via USB connection
- Up to 10 million keystrokes
- Whisper keystroke keys with wear-resistant laser key legends
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 438 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Cable Length: | 1.8m |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 200 |
| Height (mm): | 484 |
| OEM: | JK-0800GB-2 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 204 |
| Type: | Keyboards |
| Manufacturer: | Cherry GmbH |
| Brand: | Cherry |
| Colour: | Black |
| Form: | PC Keyboard |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB |
| Layout (Country or Language): | UK English |
| Number of Keys: | 105+4 |
| Dimensions: | 458x170x20mm |
| Weight: | 530g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certification |
| Warranty: | 2 Year Warranty |


