Fellowes Powershred LX221 Micro-Cut Shredder Black 5050401
Capable of shredding up to 2000 pages in one cycle the Fellowes LX221 is ideal for use in office environments. With the capability to shred 15 A4 sheets into 2 x 12mm micro-cut particles for a high security level of P-5; the LX221 has a host of intelligen
Sign in to view price and place order
- Bin capacity: 22 litres
- Colour: Black
- Designed for use in office environments
- IntelliBar provides in-use feedback and statistics
- Safesense technology and Sleep Mode for energy efficiency
- Security Level: P-5
- Shreds nonstop for up to 25 minutes
- Shreds up to 15 sheets of paper into 2 x 12mm micro-cut particles
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 540 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SafeSense® |
| Anti-Jam Technology: | 100% Jam Proof |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2x12 |
| Depth (mm): | 663 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 663 |
| Model: | Fellowes LX221 |
| OEM: | 5050401 |
| Sheet Capacity: | 15 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 22 |
| Shredders - Run Time (mins): | 25 |
| Width (mm): | 495 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | 25 Minutes |
| Throat Capacity: | 15 Sheets |
| Particle Size: | 2x12mm |
| Bin Capacity: | 30 Litres |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions: | 298.5x419.1x590.6mm |
| Weight: | 16.28kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |




