Kensington Smartfit Ergo Dual Monitor Arm with Extension K55409WW
Finding the correct ergonomic monitor height and adjusting its distance is easy, thanks to the stable, SmartFit Ergo Dual Extended Monitor Arm. Finding the right height for maximum comfort is easy, simply match your hand size to the colour on the provided
Sign in to view price and place order
- Arm extensions can adjust the monitor's distance up to 399mm
- C-clamp and grommet will not damage or mark your desk
- Colour: Black
- Durable steel C-clamp and grommet fastener included
- Each arm is compatible with displays up to 32in and 8kg
- Extendable dual monitor arm
- SmartFit system helps you find the right height for maximum comfort
- Wide adjustment range delivers 90 swivel, 180 rotation (for landscape or portrait orientation), 45 monitor tilt adjustment
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 525 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 603 |
| Height (mm): | 603 |
| OEM: | K55409WW |
| Width (mm): | 150 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel |
| Form: | Monitor Arms |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 34in Monitor |
| Maximum Load: | 8kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | Two |
| Dimensions (WxDxH): | 456x233x135mm |
| Weight: | 4.4kg |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |
| Country of Origin: | China |


