Silvine Exercise Book 7mm Squares 229x178mm Blue (Pack of 10) EX106
Designed for classroom use, this Silvine Exercise Book features 80 quality 75gsm pages, with 7mm squares for mathematics and graphs. The book has a blue manilla cover, which can be used to colour coordinate lessons and learning. This pack contains 10 exer
Sign in to view price and place order
- 75gsm paper
- 7mm squares
- 80 pages
- Colour: Blue
- Durable manilla cover
- Pack of 10
- Size: 229 x 178mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 161 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 355 |
| Height (mm): | 228 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| Number of Pages: | 80 |
| OEM: | EX106 |
| Paper Size: | 229 x 178mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Ruling: | Squared |
| Width (mm): | 175 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Sinclairs |
| Brand: | Silvine |
| Cover Colour: | Blue |
| Size: | 229x180mm |
| Cover Material: | Manilla 225gsm cover |
| Rulings: | Squared |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 80 Pages |
| Ruling Description: | 7mm Squared |
| Cover Design/Colour: | Blue |
| Book/Sheet Size: | 9x7in |
| Dimensions: | 229x178mm |
| Country of Origin: | UK |








