Silvine Exercise Book 5mm Squares 229x178mm Orange (Pack of 10) EX105
Designed for classroom use, this Silvine Exercise Book features 80 quality 75gsm pages, with 5mm squares for mathematics, graphs and more. The book has an orange manilla cover, which can be used to colour coordinate lessons and learning. This pack contain
Sign in to view price and place order
- 5mm squares
- 75gsm paper
- 80 pages
- Colour: Orange
- Durable manilla cover
- Pack of 10
- Size: 229 x 178mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 161 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Colour: | Orange |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 356 |
| Height (mm): | 229 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| Number of Pages: | 80 |
| OEM: | EX105 |
| Paper Size: | 229 x 178mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Ruling: | Squared |
| Width (mm): | 175 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Sinclairs |
| Brand: | Silvine |
| Cover Colour: | Orange |
| Size: | 229x180mm |
| Cover Material: | Manilla 225gsm cover |
| Rulings: | Squared |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 80 Pages |
| Ruling Description: | 5mm Squared |
| Cover Design/Colour: | Orange |
| Book/Sheet Size: | 9x7in |
| Dimensions: | 229x178mm |
| Country of Origin: | UK |








