Silvine Exercise Book Ruled 229x178mm Yellow (Pack of 10) EX103
Designed for classroom use, this Silvine Exercise Book features 80 quality 75gsm pages, which are feint ruled with a margin for neat note-taking. The book has a yellow manilla cover, which can be used to colour coordinate lessons and learning. This pack c
Sign in to view price and place order
- 75gsm paper
- 80 pages
- Colour: Yellow
- Durable manilla cover
- Pack of 10
- Ruled with 8mm lines and a margin
- Size: 229 x 178mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 161 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Colour: | Yellow |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 355 |
| Height (mm): | 230 |
| Item Gauge (gsm): | 75 |
| Number of Pages: | 80 |
| OEM: | EX103 |
| Paper Size: | 229 x 178mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Ruled Margin: | Yes |
| Ruling: | Feint Ruled |
| Width (mm): | 175 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Sinclairs |
| Brand: | Silvine |
| Cover Colour: | Yellow |
| Size: | 229x180mm |
| Cover Material: | Manilla 225gsm cover |
| Rulings: | Feint Ruled & Margin |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 80 Pages |
| Cover Design/Colour: | Yellow |
| Book/Sheet Size: | 9x7in |
| Dimensions: | 229x178mm |
| Country of Origin: | UK |








