Single-Ended Platform Truck 400kg Capacity (W600 x D1000 x H1020mm) 371755
Transport heavy goods, boxes and crate with relative ease with this strong and durable single ended platform truck. A sturdy base is manufactured from plywood and has a capacity of up to 400kg allowing you to transport a large amount at once. Mounted on p
Sign in to view price and place order
- Capacity: 400kg
- Complete flexibility of movement for effortless transportation
- Dimensions: 600x1000x1020mm (WxDxH)
- Made from durable material for long lasting use
- Pneumatic castors that are suitable for a range of surfaces
- Sturdy plywood base offers robust transportation
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Waterproof finished plywood
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Denmark |
| Depth (mm): | 1000 |
| Height (mm): | 300 |
| OEM: | 371755 |
| Returns Allowed: | No |
| Truck Type: | Single End Handle |
| Weight Capacity: | 400 |
| Width (mm): | 680 |
| Type: | Platform Trucks |
| Manufacturer: | Kongamek |
| Brand: | KM Your Workmate |
| Colour: | Yellow |
| Material: | Steel |
| Maximum Load: | 400kg |
| Platform Height: | 280mm |
| Platform Size: | 600x1000mm |
| Tyres: | Rubber |
| Wheel Diameter: | 200mm |
| Wheel Type: | 2 Fixed & 2 Braked Swivel Castors |
| Dimensions: | 600x1086x1020mm |









