Nobo Basic Melamine Tripod Easel 1905241
This Nobo easel features a standard melamine board surface that is suitable for light use, and a height adjustable tripod base. Ideal for meetings, presentations, training and more, the easel comes supplied with adjustable pad hooks and a handy pen tray.
Sign in to view price and place order
- Adjustable pad hooks
- Handy pen tray
- Height adjustable tripod base
- Size: 975 x 690mm
- Standard melamine board surface suitable for light use
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 638 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 975 x 690mm |
| Board Type: | Drywipe Board |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 1125 |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Floor Standing: | Free Standing |
| Frame Colour: | Aluminium |
| Frame Material: | Metal |
| Height (mm): | 754 |
| Material: | Melamine |
| OEM: | 1905241 |
| Width (mm): | 113 |
| Type: | Flipchart Easel |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Drywipe Surface: | Yes |
| Magnetic: | No |
| For Pad Size: | A1 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 680x680x1840mm |
| Weight: | 7.87kg |
| Warranty: | 1 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |





