Nobo Barracuda Mobile Flipchart and Drywipe Easel Dark Blue 1902386
The Nobo Barracuda easel is hard wearing and durable, suitable for heavy use with a scratch and chip-resistant surface. Featuring sturdy castors for portability, the board is adjustable in height from 1625mm to 1950mm and is designed with a slim and unobt
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- Adjustable stem to suit height requirements
- Board dimensions: 700 x 1000mm
- Easel will fit most flipchart pads
- Mobile base with 680mm five wheel, locking castors for stability
- Steel magnetic dry wipe board with flipchart pad clamp
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 636 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 700 x 1000mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1148 |
| Height (mm): | 178 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | 1902386 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Surface Material: | Steel |
| Width (mm): | 823 |
| Type: | Flipchart Easel |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White/Grey |
| Drywipe Surface: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| Extension Arms: | No |
| For Pad Size: | A1 |
| With Castors: | Yes |
| Height Adjustable: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 690x745x1900mm |
| Weight: | 14kg |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |






