Nobo Shark Flipchart and Drywipe Easel Blue/Silver 1901918
The Shark Flipchart Easel from Nobo has been designed with extending arms on either side to hold extra pages, while the easel doubles as a magnetic drywipe board. The lightweight and durable design means that it can be folded away neatly and securely for
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- Adjustable tripod legs to suit height requirements
- Board dimensions: 685x1000mm
- Easel will fit most flipchart pads
- Extendable magnetic side arms to display extra sheets of paper
- Pen clip keeps markers secure when moving easel
- Steel magnetic dry wipe board with flipchart pad clamp
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 637 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 685 x 1000mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1219 |
| Height (mm): | 115 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Integral Pen Tray: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | 1901918 |
| Surface Material: | Steel |
| Width (mm): | 780 |
| Type: | Flipchart Easel |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White/Grey |
| Drywipe Surface: | Yes |
| Magnetic: | Yes |
| Extension Arms: | Yes |
| For Pad Size: | A1 |
| Board Size: | 685x1000mm |
| Height Adjustable: | 1100-1870mm |
| Dimensions (WxDxH): | 685x685x1850mm |
| Weight: | 13.61kg |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |


