Leitz 550 Staple Cartridge 26/40 8mm Yellow (Pack of 5) 55920000
The Leitz name is synonymous with high quality stationary and office materials and this item is the perfect addition to any set up which already includes a superb Leitz heavy duty stapler. Containing a wonderfully generous yield of staples, each of which
Sign in to view price and place order
- 5 x 210 cartridges
- Comes in a subtle colour scheme
- Easy to use
- For use with the Leitz 5551 Stapler
- Leitz branded product
- Produces superb results
- Yellow in colour
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 76 |
| Colour: | Yellow |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 146 |
| Height (mm): | 146 |
| OEM: | 55920000 |
| Width (mm): | 96 |
| Type: | Staple Cartridges |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Staple Size: | 8mm |
| For Use With: | Leitz Heavy Duty Stapler |
| Dimensions: | 20x95x146mm |
| Weight: | 180g |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |





