Leitz K6 Power Performance Staple Cartridge Blue (Pack of 5) 55910000
These staples are made of robust steel for strength when stapling, and can punch through up to 25 sheets at once. With a staple size of 26/6, they use 26 gauge wire for increased durability and a 6 mm leg length sufficient for most stapling jobs. These al
Sign in to view price and place order
- 26/6 size (26 gauge wire, 6 mm leg length)
- Designed for Leitz 5551 Heavy Duty Stapler
- Heavy duty staples for Leitz staplers
- Made of strong steel
- Pack of 5 cartridges with 210 staples per cartridge
- Staples up to 25 sheets at once
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 76 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 146 |
| Height (mm): | 146 |
| OEM: | 55910000 |
| Width (mm): | 94 |
| Type: | Staple Cartridges |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Staple Size: | 6mm |
| For Use With: | Leitz Heavy Duty Stapler |
| Dimensions: | 19x95x145mm |
| Weight: | 180g |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |



