Leitz Staple Cartridge Heavy Duty 12mm Red (Pack of 5) 55940000
Giving you an easier way to fasten papers together, Leitz Staples are secure and simple to use. Designed for easy insertion into your device, this cartridge prevents the difficulty that can arise from adding staples to your stapler. Allows you to staple i
Sign in to view price and place order
- Can puncture through more pages
- Cartridge allows insertion without difficulty or fuss
- For use with the Leitz 5551 Stapler
- Heavy duty to prevent loss of documents
- Staple cartridge to fasten papers together
- Works in your stapler without causing jams
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 76 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Red |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 146 |
| Height (mm): | 146 |
| OEM: | 55940000 |
| Width (mm): | 98 |
| Type: | Staple Cartridges |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Staple Size: | 12mm |
| For Use With: | Leitz Heavy Duty Stapler |
| Dimensions: | 20x95x146mm |
| Weight: | 180g |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |




