Leitz iLAM Home Office Laminator A4 Dark Grey 73681089
This Leitz iLAM A4 laminator is ideal for both home or office use and offers hassle free laminating with excellent results. With no complicated settings and a warm up time of 3 minutes, this iLAM laminator features an LED and sound warning indicator to no
Sign in to view price and place order
- 3 minute warm up time
- A4 home or office laminator
- Automatic shut off
- Colour: Dark Grey
- Includes a free starter pack of pouches
- Laminates up to 250 micron thick pouches
- LED and sound warning indicator to notify you when the machine is ready
- Release trigger to free any mis-feeding item
- Takes approximately 60 seconds to laminate a 160 micron A4 pouch
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 553 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Dark Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 462 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 462 |
| Ideal For: | Home or Small Office |
| Model: | Leitz iLAM Home Office A4 |
| OEM: | 73681089 |
| Paper Size: | A4 |
| Power Source: | Mains |
| Width (mm): | 140 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Dark Grey |
| Size: | A4 |
| Pouch Thickness: | Up To 2x 125 micron |
| Warm-Up Time: | 3 minutes |
| Entry Width: | 230mm |
| Temperature Setting: | max. 122° for 80; max. 130° for 125 micron |
| Number of Rollers: | 2 Rollers |
| Dimensions: | 128x370x76mm |
| Weight: | 1.4kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |







