Leitz iLAM Office Laminator A4 Silver/White 72511084
This Leitz iLAM A4 laminator is ideal for use in offices and provides hassle free laminating with excellent results. With a warm up time of just 1 minute and an approximate speed of 45 seconds to laminate a 160 micron A4 pouch, the iLAM Office Laminator m
Sign in to view price and place order
- 1 minute warm up time
- A4 office laminator
- Automatic shut off
- Colour: Silver/White
- Includes a free starter pack of pouches
- Laminates up to 250 micron thick pouches
- LED and sound warning indicator to notify you when the machine is ready
- Release trigger to free any mis-feeding item
- Takes approximately 45 seconds to laminate a 160 micron A4 pouch
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 553 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Silver/White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 454 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 454 |
| Ideal For: | Home or Small Office |
| Model: | Leitz iLAM Office A4 |
| OEM: | 72511084 |
| Paper Size: | A4 |
| Power Source: | Mains |
| Width (mm): | 168 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Silver |
| Size: | A4 |
| Pouch Thickness: | Up To 2x 125 micron |
| Warm-Up Time: | 1 minute |
| Entry Width: | 230mm |
| Temperature Setting: | max. 122° for 80; max. 130° for 125 micron |
| Number of Rollers: | 2 Rollers |
| Dimensions: | 125x370x75mm |
| Weight: | 1.3kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |






