Fellowes Saturn 3i A4 Laminator 5724901
Designed for regular use in small office environments, the Saturn 3i A4 Laminator from Fellowes is ready to laminate in just 60 seconds thanks to InstaHeat technology, and can laminate documents up to A4 size and up to 125 microns thick at a speed of 30cm
Sign in to view price and place order
- Designed for pouches up to 125 microns thick
- Feed sensor stops the lamination process in the event of a misfeed
- Includes 10 pouch laminating starter kit
- Protects documents up to A4 size
- Ready to laminate in just 60 seconds with InstaHeat technology
- Sleep mode activates after 30 minutes of inactivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 554 |
| Accreditation: | ISO 14001/SMETA |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 488 |
| Display: | Basic LED |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 488 |
| Ideal For: | Small Office |
| Jam Free: | Yes |
| Laminating Speed: | 300mm/minute |
| Model: | Fellowes Saturn 3i |
| OEM: | 5724901 |
| Paper Size: | A4 |
| Release/Reverse/Auto Reverse: | Release |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Usage: | Regular |
| Width (mm): | 178 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Silver/Black |
| Size: | A4 |
| Pouch Thickness: | Up to 125 micron |
| Warm-Up Time: | 5 minutes |
| Entry Width: | 240mm |
| Temperature Setting: | 3 |
| Number of Rollers: | 2 Rollers |
| Cold Lamination: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 436.6x139.7x104.8mm |
| Weight: | 1.99kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Malaysia |










