Titan Folding Exam Desk MDF Edge 600x600x720mm Beech
This Titan Exam Desk has an easy fold frame and weighs just 7kg for convenient transportation and storage. The 15mm MDF top has a moulded pen groove and is sloped for improved ergonomics. Metal clips keep the desktop secure and stable when in use. The bla
Sign in to view price and place order
- 15mm sloped MDF top with moulded pen groove
- Colour: Beech
- Dimensions: W600 x D600 x H720mm
- Exam desk with easy fold frame
- Lacquered top with black frame
- Metal clips secure the desktop to the frame
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 162 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 600 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Square |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 200 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Leg Colour: | Black |
| Material: | MDF/Steel |
| OEM: | KF78654 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Colour: | Beech |
| Weight Capacity: | 25 |
| Wheelchair Access: | Yes |
| Width (mm): | 700 |
| Type: | Classroom Tables |
| Manufacturer: | Titan |
| Brand: | Exam Desk |
| Colour: | Beech |
| Size: | 600mm |
| Material: | MDF/Steel |
| Shape: | Square Table |
| Height: | 720mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Top Material: | 18mm Laminated MDF |
| Folding: | Yes |
| Standards: | BS EN 1729.1 / BS EN 1729.2 |
| Dimensions (WxDxH): | 595x600x720mm |
| Weight: | 17.9kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




