Jemini Rhone Visitors Chair 620x625x980mms Black
This Jemini Rhone leather look chair is an executive level visitor chair for reception areas, waiting rooms or private offices. The high back and plush padded seat provides comfort for up to 8 hours. Integrated armrests and cantilever legs provide additio
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size, Lead Time: 1-2 days
- Back dimensions: W515xH600mm
- Ergonomically designed for comfort
- High back and cantilever frame for support
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Leather look material exudes quality and class
- Maximum sitter weight: 18 stone
- Maximum sitting time: 8 hours
- Seat dimensions: W515xD525mm
- Seat height: 490mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 921 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height: | 720mm |
| Back Height (mm): | 590 |
| Back Width (mm): | 510 |
| Cantilever Leg: | Yes |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 625 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 880 |
| Made To Order: | No |
| Material: | PU |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF03432 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 510 |
| Seat Height: | 455 |
| Seat Width: | 510 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 690 |
| Type: | Visitors Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | Leather Look |
| Style: | Visitors Chair |
| Seat Height: | 455mm |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Frame: | Metal Frame |
| Leg Type: | Cantilever Base |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Black |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 620x625x980mm |
| Weight: | 10.6kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |





