Jemini Hudson High Back Executive Chair 650x720x1050-1146mm Leather Look Black
This plush executive chair is upholstered in black leather look material and features a high back for support and comfort. The lock tilt mechanism allows you to adjust the height and angle of the seat via a single lever for comfort for up to 8 hours. This
Sign in to view price and place order
- Adjustable seat height: 470mm -570mm
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size, Lead Time: 1-2 days
- Back dimensions: W525xH720mm
- Colour: Black
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Leather look chair suitable for executive use
- Lock tilt mechanism: seat height and angle adjusted via a single lever
- Maximum sitter weight: 18 stone
- Recommended sitting time: 8 hours maximum
- Seat dimensions: W525xD530mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 915 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 710 |
| Back Width: | 520mm |
| Back Width (mm): | 520 |
| Chair Mechanism: | Lock tilt |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 730 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 1146 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Lock Tilt Motion: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 570 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 475 |
| OEM: | CH0768 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 510 |
| Seat Width: | 520 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 620 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | Faux Leather |
| Style: | Executive Chairs |
| Seat Height: | 475-570mm |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Back/Seat Action: | Lock-tilt/Torsion |
| Back Height: | 710mm |
| Standards: | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 650x720x1050-1145mm |
| Weight: | 14.2kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |



