Bisley 2 Drawer Home Filing Cabinet A4 413x400x672mm Grey/Blue PFA2-8748
This Bisley Personal Filing Cabinet is great for home or small office use. It features 2 drawers for document storage and A4 filing, with a single action lock, to help keep confidential documents secure. The drawers feature ball bearing runners for smooth
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 15kg Per Drawer
- Designed to accommodate A4 filing
- Dimensions (WxDxH): 413x400x672mm
- Drawers open to 80 percent extension
- Easy glide runners
- Fully lockable to protect important information
- Label holders on each drawer
- Non-returnable
- Number of Drawers: 2
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 889 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 400 |
| Drawer Colour: | Blue |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 612 |
| Load Capacity: | 15kg |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | PFA2-8748 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 413 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Grey/Blue |
| Size: | 2 Drawer |
| Material: | Metal |
| Form: | 2 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | A4 |
| Dimensions (WxDxH): | 413x400x672mm |
| Weight: | 14.0kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |





