Q-Connect C4 Envelopes Window Peel and Seal 100gsm White (Pack of 250)
Ideal for everyday use, these Q-Connect envelopes are made from quality 100gsm white paper and feature an easy to use, secure peel and seal flap, and convenient address window measuring 40 x 105mm. Suitable for A4 documents, these C4 envelopes measure 324
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Pack of 250
- Peel and seal closure
- Pocket envelopes with address window
- Quality 100gsm paper
- Size: C4 (324 x 229mm)
- Window position: 24mm in, 213mm up
- Window size: 40 x 105mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 320 |
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 334 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | B 40 x 105mm - 24mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In: | 24 |
| Envelope Window Position Up: | 213 |
| Envelope Window Width: | 105 |
| Height (mm): | 334 |
| Item Gauge (gsm): | 100 |
| OEM: | KF03292 |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 242 |
| Type: | Window Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | White |
| Size: | C4 |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 100gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 213mm Up 24mm From Left |
| Window Size: | 40x105mm |
| Dimensions: | 324x229mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 95% Biodegradable and Nordic Swan Certified |








